Denně chodíte městem odněkud někam. Kolikrát už jste prošli stejnou cestou do práce, takže byste ji mohli jít i poslepu, a přesto se můžete dostat do nejistoty, když Vám někdo položí otázku, jak vypadají, např. poklopy na kanalizaci.
To se najednou zarazíte a přemýšlíte. Svírá Vás nejistota nevědomosti a nutíte mozek, aby si vzpomněl. Ale to jen do té doby, než sami budete muset řešit tak obyčejnou a lehce nezajímavou záležitost. Kanalizační poklopy. Kdo by to byl řekl, že i Vy se setkáte s tím, že budete muset tyto věci pořizovat.
· Ať už změníte práci a stanete se technikem u technických služeb města.
· Nebo si postavíte rodinný dům a s problémem kanalizačních poklopů se rázem také setkáte.
· Nebo se, a to Vám nikdo nepřeje, přerazíte o vyviklaný poklop na kanalizaci a budete ihned vědět, jak vypadá.
Od této chvíle si začnete nevědomky všímat všech poklopů v celém městě. Tak to prostě člověk má zařízené ve svém podvědomí.
Ovšem jsou i tací, kteří se obyčejným věcem věnují do hloubky. Zaujmou je natolik, že se začnou zajímat o jejich historii, přínos a vývoj. A mnozí se navíc začnou zabývat i tím, zda neexistuje něco lepšího.
Takže zjistí, že první zmínka o kanalizačních sítích se objevila ve starém Římě. Ale pořád se jednalo jen o stoky v podzemí. V Praze to byla první stavba stoky kolem 12. stol.. A teprve v 19. stol. vznikl první úřad, který se kanalizací zabýval na úrovni a organizovaně.
A s tím samozřejmě souvisel i vývoj kanalizačních poklopů. Ty jsou vyráběny podle potřeby.
Nejdůležitějším faktorem je zatížení.
Abyste správně vybrali kanalizační poklop, musíte přesně vědět, kam jej budete umísťovat.
· Na chodníky a cyklistické stezky?
· Na parkoviště a silnice?
· Na místa, kde je zatížení skutečně vysoké, jako jsou, např. doky?
· Nebo k bazénům?
Taková obyčejná věc, a přitom tak složitá, viďte? Ale ne, nic složitého. Spíš zajímavého.