Zázvor patří k nejvyužívanějším druhům koření a zároveň jde o přírodní lék proti některým chorobám, jehož účinky jsou jak léčebné, tak i preventivní. S čím vám může být nápomocný právě zázvor, a proč si dopřát zázvorový čaj doma i na cestách?
Svérázné aroma – aroma zázvoru plně vynikne v oslazeném nápoji medem nebo kvalitním hnědým cukrem. Jakmile si na jeho chuť zvyknete, bude vám připadat velice zajímavá a pro občasné popíjení čaje naprosto ideální. Hodí se pro všední dny i slavnostní příležitosti, pro sebe, pro přítelkyni, pro děti i pro vaši návštěvu.
Detoxikace – kořen zázvoru bychom mohli zařadit mezi nejúčinnější detoxikátory na světě. Vyprovokuje krevní oběh, játra, ledviny a vylučovací orgány k účinné reakci vázat na sebe toxiny a vyplavovat je z těla. A že těch toxinů v sobě máme až až, je vám jistě zřejmé!
Zahřívající koření – zázvorový čaj důkladně prohřívá organismus, proto se hodí zejména v chladném období roku, ovšem co bychom vám mohli doporučit, dopřejte si jej i ve chvíli, kdy jste unavení, bez energie, a kdy vám chladné počasí bere elán i v létě, například za deštivého déletrvajícího počasí. Buďte ovšem obezřetní a čaj pijte v rozumných dávkách, abyste nepřetěžovali játra a zejména žlučník a žaludek. Zahřívající tendence totiž mají za následek zvýšené prokrvení tkání včetně krevních vlásečnic, a ne každý orgán toto razantní prokrvení dobře snáší.
Kyselina solná v žaludku – prohřívání žaludku a dvanácterníku podporuje trávení, a to díky zvýšenému vylučování velmi důležité trávicí kyseliny – kyseliny solné HCl. Kdo se ovšem domnívá, že tím vám hrozí překyselení žaludku, mýlí se, neboť to se týká spíše odpadních kyselin, které vznikají naopak nedostatkem kyseliny solné. V rozumných dávkách zázvorového čaje můžete zlepšit trávení a činnost žaludku až tak, že se vyléčíte i z vředových lézí.